Kiedy należy udać się do pulmonologa?
Lekarz pulmonolog zajmuje się schorzeniami układu oddechowego. Kiedy konieczne jest udanie się do specjalisty w dziedzinie pulmonologii? Jak wybrać dobrego lekarza?
Pulmonolog – czym zajmuje się ten lekarz?
Pulmonolog jest lekarzem, który specjalizuje się w pulmonologii, czyli w dziedzinie medycyny, która dotyczy chorób układu oddechowego. Zajmuje się on przeprowadzaniem diagnostyki, profilaktyką, a także leczeniem dolegliwości tego układu.
W skład układu oddechowego wchodzą:
- płuca
- oskrzela
- tchawica
- krtań
- gardło
- jama nosowa
Wizyta u pulmonologa – kiedy jest konieczna?
Skorzystanie z wizyty u lekarza pulmonologa niezbędne jest wtedy, gdy pojawiają się choroby układu oddechowego. Nie oznacza to jednak, że każda dolegliwość tego układu będzie wymagała udania się do specjalisty. Choroby lekkie, na przykład przeziębienie czy grypę, wystarczy leczyć u lekarza pierwszego kontaktu.
Gdy natomiast objawy są nasilone, nie ustępują, mają charakter ostry, wtedy wskazana jest konsultacja z lekarzem pulmonologiem, na przykład jak pulmunolog w Bielsku.
Wśród objawów, które powinny skłonić pacjenta do wizyty u lekarza pulmonologa, znajdują się między innymi:
- uczucie duszności
- trudności w złapaniu oddechu
- bóle w klatce piersiowej
- ucisk w klatce piersiowej
- świszczący oddech
- mocny kaszel
- plucie krwią
- odkrztuszanie wydzieliny
- nawracające schorzenia układu oddechowego
Pulmonolog – jak wybrać dobrego lekarza?
Gdy poszukiwany jest dobry pulmunolog w Bielsku, z ofertami można zapoznać się już teraz online. W internecie dostępne są informacje dotyczące lokalizacji gabinetów, ich oferty, a także opinii na temat lekarzy, co pomoże w wybraniu najlepszej oferty.
Warto także zapytać o rekomendowanych lekarzy wśród bliskich, na forach internetowych, co także może być pomocne w wybraniu właściwego specjalisty.
Jakimi chorobami zajmuje się lekarz pulmonolog?
Lekarz jak pulmonolog zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem wielu dolegliwości układu oddechowego. Wśród nich znajdują się między innymi:
- zapalenie płuc oraz oskrzeli
- COVID-19
- astma oskrzelowa
- alergie wziewne
- grzybica płuc
- przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)
- bezdech senny
- mukowiscydoza
- odma płucna
- gruźlica
- pylica płuc
- sarkoidoza
- nowotwory płuc
Jak przebiega wizyta w gabinecie pulmunologa?
Wizyta w gabinecie lekarza tej specjalności rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu medycznego. Podczas niego lekarz pyta między innymi o doświadczane przez pacjenta objawy, towarzyszące im okoliczności, nałogi, rodzaj wykonywanej pracy, stosowane leki, przeszłe choroby, a także zachorowania w rodzinie.
Lekarz pulmonolog może zalecić także odpowiednie badania. Najczęściej przeprowadzana jest spirometria, której celem jest pomiar objętości i pojemności płuc i przepływu powietrza. Dodatkowo prowadzi się badania jak RTG klatki piersiowej, USG płuc, rezonans magnetyczny, tomografia, bronchoskopia.
Po wykonaniu badań lekarz może dobrać odpowiednią metodę leczenia dolegliwości układu oddechowego w zależności od postawionej diagnozy.