Przywróć sprawność stawom- przyczyny bólu stawów kolanowych
Ból kolana to nic przyjemnego. Pewnie wiele osób doświadczyło takiego bólu. Może on pojawić się podczas każdej aktywności fizycznej. Pojawia się podczas zginania, ale również prostowania nogi. Nawet w stanie spoczynku można odczuwać ból. Ból kolana doskwiera najczęściej jednak podczas wykonywania codziennych czynności. Skutecznie utrudnia chodzenie zwłaszcza po schodach, jak również siadanie i wstawanie. Ktoś kto nigdy nie odczuwał bólu kolana nie wie co to za przykra dolegliwość. Przyczyną bólu stawów, również kolanowych jest uraz, zwyrodnienie stawów bądź infekcja bakteryjna. Należy odpowiednio dobrać terapię, aby ulżyć w bólu pacjentowi.
Ból kolana najczęściej pojawia się po przeciążeniu stawów, po zbyt intensywnym wysiłku fizycznym. Doświadczają go biegacze, spacerowicze. Ból kolana jest naprawdę nieprzyjemny. Może objawiać się pieczeniem, kłuciem
Zdarza się, ze ból pojawia się kiedy bez odpowiedniej rozgrzewki zaczyna się intensywny trening. Ponadto może się do tego przyczynić źle dobrane obuwie, zbyt twarde podłoże do ćwiczeń czy zbyt duża intensywność treningu.
Kiedy pojawia się ból, nie należy go lekceważyć. Może on świadczyć o uszkodzeniu chrząstki. Słychać wówczas często trzeszczenie oraz chrupanie w kolanach.
Konieczna może się okazać rehabilitacja stawów kolanowych. Niektórych chorób nie da się wyeliminować. Czasami konieczne jest zrezygnowanie z aktywnego uprawiania sportów. Choroby mogą powodować nierównomierne obciążenie rzepek i wycieranie się ich w niektórych obszarach.
W zależności od schorzenia dobrze jest skorzystać czasami z pomocy fizjoterapeuty. Fizjoterapia jest częścią procesu leczniczego. Odpowiednio dobrane zabiegi pozwalają nawet całkowicie pozbyć się bólu. Jest to czasami pracochłonne i nie następuje od razu, ale po kilku- kilkunastu seriach zabiegów, ale możliwe jest do osiągnięcia.
Odpowiednio dobrana fizjoterapia ma na celu jak najszybciej pomóc pacjentowi. Fizjoterapeuta monitoruje postępy i jest w stanie ocenić skuteczność zastosowanych zabiegów.
Fizjoterapia wykorzystuje różnego rodzaju metody. Są to masaże laseroterapia, elektroterapia – prądy, magnetoterapia,
ultradźwięki, ale również Metodę PNF, Taśmy kinesiotaping, tkanki miękkie, drenaż limfatyczny.
Przyczyną bólu kolan może być również zbyt mała ilość mazi stawowej. Jeśli jest jej za mało, bądź pogarsza się jej jakość wówczas zwiększone jest prawdopodobieństwo, że zniszczy się chrząstka, bądź pojawia się zwyrodnienia.
Na jakość płynu stawowego mogą negatywnie wpłynąć palenie papierosów, długotrwałe przyjmowanie leków przeciwbólowych,
silny stres, zakwaszenie organizmu, zbyt mała ilość przyjmowanych płynów, podeszły wiek, niedobór kolagenu, otyłość.
Warto zauważyć, że niekiedy ból stawów może być spowodowany boreliozą. Choroba może być utajona przez wiele lat i przebiegać bezobjawowo. Powoduje czasami ból stawów kolanowych oraz uczucie drętwienia. Przy bólu kolan warto rozważyć czy przypadkiem nie choruje się na boleriozę.
Miał ktoś wiskosuplementację (kwas hialuronowy) robioną w staw kolanowy? Jakie odczucia, opinie, może jakieś porady? Warto brać shota czy jednak mniejsze dawki? Dodam, ze jestem osoba aktywną, regularnie ćwiczę na siłowni. Ale stawy kolanowe oraz skokowe dają się mi we znaki od jakiegoś czasu.