Rehabilitacja w chorobie Parkinsona – dlaczego i jak ją prowadzić?
W chorobie Parkinsona dochodzi do stopniowego pogorszenia sprawności całego organizmu na skutek zwyrodnienia mózgu. U osób z tą dolegliwością bardzo duże znaczenie ma nie tylko regularne stosowanie leków, które mogą opóźnić procesy postępowania choroby. Wskazana jest także rehabilitacja, która ma działanie profilaktyczne i lecznicze. Co warto wiedzieć na temat rehabilitacji w chorobie Parkinsona?
Jakie objawy ma choroba Parkinsona?
W przebiegu choroby Parkinsona dochodzi do stopniowego zaniku sprawności chorego na skutek zaburzenia pracy mózgu. Najczęściej dotyka ona osób starszych, ale może pojawić się już po 40. Roku życia.
Dolegliwości tej towarzyszą wtedy zróżnicowane objawy, na przykład chwiejność chodu, drżenie, spowolnienie ruchowe, sztywność mięśni. Z czasem mogą pojawić się także zaburzenia mowy.
W zaawansowanym stadium schorzenia osoba chora ma już problemy z samodzielnym funkcjonowaniem, dlatego wymaga ona regularnej opieki.
Dlaczego warto prowadzić rehabilitację w chorobie Parkinsona?
Choroba Parkinsona na razie jest chorobą nieuleczalną, która stopniowo prowadzi do problemów z codziennym funkcjonowaniem. Właściwie dobrane leczenie może jednak opóźnić jej postępowanie i zapewnić choremu odpowiedni komfort życia na długi czas.
W chorobie Parkinsona poza stosowaniem zaleconych leków duże znaczenie ma również rehabilitacja. Pomaga ona wtedy w utrzymaniu właściwego poziomu sprawności, który ma wtedy bardzo duże znaczenie.
Rehabilitacja może wspomagać całe ciało, w tym także mózg, spowalniając procesy postępowania zwyrodnienia, a także może ona wspierać funkcjonowanie układu ruchu, do którego zaburzeń dochodzi w przebiegu tej choroby. Umożliwia ona wtedy między innymi utrzymanie prawidłowych wzorców ruchowych, zmniejszenie dolegliwości bólowych, redukcję ryzyka upadków, do których może dojść na skutek problemów z koordynacją ruchową.
Wobec tego u osób, u których prowadzona jest regularna rehabilitacja Parkinson może postępować wolniej, co powoduje poprawę jakości życia.
Jak prowadzić rehabilitację w chorobie Parkinsona?
Rehabilitacja w chorobie Parkinsona może być prowadzona na wiele sposobów, między innymi z wykorzystaniem ćwiczeń oraz różnych metod fizjoterapeutycznych. Dodatkowo bardzo dobre efekty mogą przynieść masaże.
Najczęściej prowadzone są zróżnicowane ćwiczenia, które określane są zbiorczo jako kinezyterapia. W jej ramach prowadzone są przede wszystkim ćwiczenia wspomagające równowagę, zwiększające stabilność kroków, a także ćwiczenia sprzyjające koordynacji ciała. Duże znaczenie mają też ćwiczenia manualne rąk, ponieważ w przebiegu choroby Parkinsona może dochodzić do problemów z chwytaniem.
Pacjenci mogą wtedy wykonywać zalecone ćwiczenia fizyczne, ale również mogą korzystać z różnych pomocy, na przykład mogą sznurować buty, układać układanki.
Bardzo dobre efekty przynoszą też ćwiczenia relaksacyjne, oddechowe, które można wykonywać pomiędzy innymi typami ćwiczeń.
Rehabilitacja u osób z chorobą Parkinsona – gdzie ją prowadzić?
Rehabilitacja może być prowadzona zarówno w domu osoby chorej, jak i w różnych placówkach, które oferują wtedy kompleksowe wsparcie w ramach fizjoterapii, masażów.
Na uwagę zasługują również turnusy rehabilitacyjne dla osób z chorobą Parkinsona. Pozwalają one na skorzystanie z kompleksowej opieki pod okiem doświadczonych specjalistów w tej dziedzinie, dlatego mogą dać wtedy bardzo dobre rezultaty.
Więcej informacji o miejscach, w których prowadzi się rehabilitację w chorobie Parkinsona, można znaleźć w internecie.