Zdrowie

Usuwanie zębów – kiedy jest konieczne i jak się odbywa?

Zabieg usuwania zębów jest niekiedy konieczny. W jakich sytuacjach najczęściej się go przeprowadza? Jakie są obecnie stosowane metody ekstrakcji, czyli usuwania zębów? Gdzie można skorzystać z takiego zabiegu bez ryzyka bólu?

Kiedy konieczne jest usunięcie zęba?

Chociaż dzisiaj nowoczesna stomatologia pozwala na uratowanie zębów przed koniecznością ich wyrwania, to jednak w określonych sytuacjach usunięcie jest jedynym rozwiązaniem, by zatrzymać proces chorobowy albo też przeprowadzić inne procedury.

Usunięcie zęba konieczne może być między innymi z poniższych wskazań:

  • poważna infekcja zęba, na przykład związana z paradontozą lub nieleczoną próchnicą
  • nieudane leczenie kanałowe, które nie dało oczekiwanych efektów nawet po leczeniu powtórnym
  • mechaniczne uszkodzenie zęba, na przykład na skutek urazu, gdy nie jest możliwe jego uratowanie
  • leczenie ortodontyczne, gdy trzeba zrobić nową przestrzeń dla zębów, aby mogły one przesunąć się w odpowiednie miejsca
  • niewłaściwe ułożenie zębów, na przykład w przypadku zębów zatrzymanych

O tym, czy konieczne jest usunięcie zęba, decyduje stomatolog po wykonaniu badania oraz diagnostyki, na przykład zdjęcia rentgenowskiego.

Metody ekstrakcji zębów

Ekstrakcja zębów prowadzona jest obecnie różnymi metodami, które dobierane są w zależności od przyczyn prowadzenia zabiegu.

Najczęściej przeprowadza się zabiegi standardowe z wykorzystaniem kleszczy stomatologicznych, którymi stomatolog przytrzymuje ząb, a następnie porusza nim tak, aby poluzować go i następnie wyciągnąć z jamy ustnej.

W określonych przypadkach konieczne jest wykonanie zabiegi chirurgicznego, na przykład wtedy, gdy ząb jest zatrzymany, na niewłaściwe położenie, na przykład wyrósł pod nieodpowiednim kątem.

Podczas ekstrakcji mogą być również używane inne urządzenia, na przykład do procedur piezoelektrycznych. Pozwalają one na bardzo precyzyjne docinanie tkanek zarówno miękkich, jak i twardych. Więcej informacji dotyczących tej techniki można znaleźć na stronie internetowej kliniki Ziętek Clinic, która ma ją w swojej ofercie: https://zietekclinic.com/uslugi/usuwanie-zebow/.

Czy ekstrakcja zęba jest bolesna?

Obecnie podczas zabiegów polegających na ekstrakcji zęba stosuje się odpowiednie rodzaje znieczuleń, dlatego też u pacjentów nie pojawiają się wtedy żadne dolegliwości bólowe.

Zwykle stosuje się standardowe znieczulenia, które podawane są za pomocą igły i strzykawki. Można również skorzystać ze znieczuleń komputerowych, podczas których pacjenci odczuwają mniejsze dolegliwości podczas podawania środka znieczulającego.

Wybrane gabinety umożliwiają też leczenie stomatologiczne, w tym ekstrakcję zębów, pod narkozą, czyli w znieczuleniu ogólnym.

Gdzie skorzystać z zabiegu usuwania zębów?

Z zabiegów polegających na usuwaniu zębów można skorzystać dzisiaj w gabinetach i klinikach prywatnych oraz posiadających umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Z najnowocześniejszych metod ekstrakcji oraz znieczuleń można skorzystać w gabinetach prywatnych. Koszt zabiegu jest zależny od rodzaju procedury i znieczulenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 6 = 1