Zdrowie

Jak leczyć alergię? Metody leczenia uczuleń

Alergie, czyli uczulenia są poważnym problemem dla wielu osób. W jaki sposób można je leczyć? Do dyspozycji są różne metody.

Reakcję alergiczną może wywołać wiele czynników – pyłki drzew, kurz, sierść zwierząt, ale również określone materiały jak nikiel czy wełna lub pokarmy. Gdy zauważane są objawy alergii, do których zaliczają się kichanie, katar, łzawienie oczu, wysypka skórna oraz objawy gastryczne, konieczna jest wizyta u specjalisty jak alergolog w Krakowie. Po wykonaniu dokładnej diagnostyki może on zasugerować najlepsze metody postępowania.

  Unikanie czynnika alergizującego

Podstawowym sposobem, by zredukować ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej, jest unikanie czynnika, który go ją wywołuje. Nie zawsze jednak jest to tak proste.

W przypadku alergii pokarmowej, na przykład na laktozę czy gluten, można wyeliminować konkretne składniki pokarmowe. Także alergie kontaktowe pozwalają na zmniejszenie niebezpieczeństwa przez unikanie kontaktu z alergizującymi materiałami. Jednak nie zawsze jest to możliwe wtedy, gdy chodzi o alergie wziewne, na przykład na kurz czy pyłki.

  Leki dla alergików

Alergie leczy się przede wszystkim objawowo poprzez stosowanie leków zmniejszających lub eliminujących ryzyko wystąpienia reakcji alogicznej.

Leki dla alergików można zakupić w aptekach bez recepty, ale może przepisać je także alergolog w Krakowie. Dotyczy to głównie leków z określonymi substancjami aktywnymi oraz leków w większych opakowaniach.

Znajdujące się w lekach dla alergików substancje oddziałują na odpowiednie ośrodki i powodują, że nie dochodzi do reakcji alergicznej. Dzięki temu nie pojawiają się charakterystyczne objawy.

Warto pamiętać o tym, że leków dla alergików nie zaleca się do stosowania na stałe, gdy alergik ma mieć ciągły kontakt z alergenem. Wówczas wskazane jest skorzystanie z odczulania, jakie także może wykonać alergolog w Krakowie.

  Odczulanie

Odczulanie jest metodą leczenia alergii, która polega na wystawianiu alergika na niewielkie dawki substancji alergizującej, aby przyzwyczajać do nich układ immunologiczny. W efekcie dochodzi do osłabienia reakcji alergicznej, a potem nawet jej całkowitego zaniku.

Aby uzyskać odpowiedni efekt, alergolog w Krakowie musi prowadzić odczulanie przez określony czas – zwykle parę lat. Niektóre preparaty do odczulania podlegają refundacji, dlatego nie trzeba za nie płacić. Inne z kolei są już pełnopłatne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 48 = 54