Zdrowie

Stały aparat estetyczny – zalety i wady. Kiedy warto go założyć?

Aparaty ortodontyczne pozwalają na uzyskanie bardzo dobrych efektów u osób z wadami zgryzu oraz przemieszczeniami zębów. Wśród dostępnych typów aparatów znajdują się te stałe i estetyczne. Co to za aparaty? Kiedy warto się na nie zdecydować?

Ortodoncja umożliwia nie tylko poprawę wyglądu uśmiechu. Korygowanie ustawienia zębów ma także inne wskazania, między innymi pomaga w zapobieganiu dolegliwościom jak bóle stawów skroniowo-żuchwowych, próchnica czy paradontoza.

Czym jest stały aparat estetyczny?

Pod pojęciem jak stałe aparaty estetyczne znajduje się rodzaj aparatów ortodontycznych, które zakładane są na zęby na stałe oraz mają estetyczny wygląd, dlatego nie są one tak widoczne na zębach jak aparaty metalowe.

Do aparatów estetycznych stałych zaliczane są głównie:

  • Aparaty porcelanowe – ich zamki umieszczane na zębach wykonane są z porcelany w mlecznobiałym kolorze, który dobrze pasuje do wyglądu szkliwa zębowego,
  • Aparaty kryształowe – zamki produkowane są z syntetycznego kryształu i są przezroczyste, najlepiej wyglądają na białych zębach,
  • Aparaty lingwalne – są one mocowane do wewnętrznej strony łuku zębowego, więc nie są one zauważalne w jamie ustnej.

Aparaty estetyczne – kiedy warto?

Najczęściej aparaty estetyczne stałe są wybierane przez osoby, którym zależy na tym, by aparat nie był widoczny na zębach. Zastosowanie tego typu aparatów, także w połączeniu z białymi drucikami oraz białymi albo przezroczystymi gumkami, powoduje, że są one niemalże niewidoczne na zębach.

Zazwyczaj aparaty estetyczne wybierane są przez osoby, którym zależy na wyglądzie zębów i na tym, aby aparat nie rzucał się w oczy. Właśnie dlatego cieszą się one dużym powodzeniem wśród osób dorosłych.

Warto jednak pamiętać o tym, że ortodonta Kraków oraz w innych miastach pobierze wyższą opłatę za założenie aparatu stałego estetycznego, co przełoży się na ogólne koszty leczenia ortodontycznego, podnosząc je o parę tysięcy złotych.

Czy aparaty estetyczne mogą być używane na każdą wadę?

Bardzo często można spotkać się z przekonaniem, że aparaty estetyczne nie sprawdzają się w leczeniu wszystkich typów wad lub też są one bardziej narażone na uszkodzenie w porównaniu z aparatami metalowymi.

Generalnie, dobry ortodonta Kraków wykonać leczenie z użyciem aparatu estetycznego w przypadku praktycznie każdej wady. W przypadku większych wad, gdy na aparat działają większe siły, zaleca się wybranie aparatów estetycznych, na przykład porcelanowych z metalowym slotem, które są bardziej wytrzymałe.

Ile kosztuje stały aparat estetyczny?

Ceny związane z założeniem stałego aparatu estetycznego dotyczą głównie jego typu, a także związane są one z cennikiem obowiązującym w wybranym gabinecie czy klinice.

Zazwyczaj za jeden łuk aparatu porcelanowego trzeba będzie zapłacić od 2300 do 3000 złotych, z kolei aparat kryształowy to wydatek od 2500 do 3300 złotych za jeden łuk. Natomiast aparaty lingwalne kosztują nawet ponad 6000 złotych za łuk. Dla porównania za jeden łuk aparatu metalowego należy zapłacić od 1500 do 1800 złotych.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 + 5 =